Search

Minties Avenue - nuo realybės prie troškimų, nuo buities prie būtiesKai keletą metų bręsta idėjos, kai kasdien aplanko vaizdai. Kai kasdien keliesi su mintimi, kad metas vėl dirbti, kurti, tapyti. Pasinerti į procesą. Nes kitaip tiesiog negali. Gyvenimas be kūrybos tampa beprasmis. Sakau sau, kad menininkas yra laimingas žmogus, kuris kasdien gyvena su saldžia kūrybos "paslaptimi". "Paslaptimi", nes kitaip sunku būtų tai apibūdinti. Tai tarsi vidinis savęs žinojimas, kad vidumi teka gyvybė ir kad ji turi būti materializuota dar niekur nematytomis spalvomis, pasivertusi ekspresyviais potėpiais, dėmėmis. Suvaldyta visu įmanomu menininko meistriškumu ir tik nuo jo paties priklausanti. Ir nebūtų meno kūrybos paslapties prasmės, jeigu menininkas negalėtų pristatyti savo darbų visuomenei. Tarsi atskleisti dienoraštinį veidrodį, kad pažvelgti kūrybos pagalba į save per kitą žmogų, per žiūrovo išgyvenimą. Išgyventi savo paslaptį. Ją atskleisti.Nuo 2020 vasario 18d. iki kovo 7d. Pylimo galerijoje (pylimo g. 30, Vilnius) galima išvysti personalinę Kristinos Asinus tapybos parodą " Minties Avenue "." Minties Avenue " tai minties sparta. Pati sąvoka Avenue reiškia: platus takas, plati gatvė, prospektas, alėja, netgi - būdas. Dalykai, simbolizuojantys tėkmę, judėjimą ir dinamiką. O kelių gali būti daugybė. Gyvenimas sustabdo, įkvepia vaizdu, išskaido save į prasmes priversdamas menininką susimąstyti. Paprastume įžvelgti didesnes ir kitokias reikšmes. Tikiu, kad jei nuraminsime nuolat skambantį proto balsą, vaizdus akimis pradėsime regėti kitomis spalvomis ir mūsų pasaulio suvokimas gali tapti daugiasluoksniškesnis. Universalesnis ir... kartais net išsilaisvinti iš geležinių laiko gniaužtų.Menotyrininkė Aurelija Seilienė:


"Jaunosios kartos dailininkė Kristina Asinus (Asinavičiūtė, g. 1994) parodoje „Minties Avenue“ pristato per pastaruosius keletą metų sukurtus tapybos darbus. Juose vaizduojamos kasdienybės scenos, kuriomis siekiama per paprastus dalykus perteikti perkeltines reikšmes. Anot autorės, trumpam išjungus loginį mąstymą, vaizdai gali įgauti daugiau ir naujesnių prasmių.


Tai jau antroji K. Asinus autorinė paroda. Ankstesnėje dominavo žmogus ir gamta. Dabar menama žmogaus figūra perkeliama į betonines miesto džiungles, kur jo egzistavimą byloja kambariniai augalai ir kitos buitinės detalės. Gamta išlieka, tačiau ji tap pat yra tampriai susieta su žmogaus ūkine veikla (paveiksluose ganosi karvės, kudakuoja vištos, driekiasi kaimo keliukai). Per keletą metų gana stipriai pakito ir koloritas. Pastelines, prigesintas spalvas, kiek besiliejantį vaizdą dabar keičia fovistinė tapymo maniera. Paveikslai ryškių, grynų, kontrastingų spalvų, atsiranda tam tikro konstruktyvaus suplokštinimo. Šioje beveik grynosios spalvos tapyboje išlenda menininkės universalumas, baigtų grafikos studijų įtaka: naudojama juoda kontūro linija, o kur jos nėra – spalvinės vaizduojamų objektų ribos tokios griežtos, kad optiškai akį apgaudinėja menamu kontūravimu. Paveikslo vaizdas konstruojamas spalvinių dėmių pagalba ir komponuojant plokštumas. Jų grubus geometriškumas primena lino raižinio kompozicinius principus. Grafiškumo įspūdį taip pat stiprina ir puikiai įvaldytas akademinis piešinys. Kai kur paliekama pieštuko linija, drobė dengiama lesiruote, kuri kontrastuoja su šalia esančiu tirštu dažų sluoksniu. Kūrinių vaizdas fiksuojamas pagal pačios autorės susigalvotą formulę: pastebėti + mąstyti + matyti. „Pastebėjus vaizdą, jį eskizuoju. Tuo metu vyksta intensyvus idėjos generavimas ir apmąstymas, kuris tampa piešiniu ant drobės. Finale, kai viską pamatau, sudėlioju spalvas ir potėpius, kurie užbaigia šio proceso ratą. Atidžiau žvelgiant, daugumoje darbų ši formulė yra itin pastebima“, – sako K. Asinus.Parodoje vaizduojama kasdienybė perša mintį, kad jos suvokimas priklauso nuo proto lankstumo ir jautrumo. Šią mintį iliustruoja darbo „Tiranozauro palikuonys“ sukūrimo istorija „Kartą, stebint belakiojančias vištas, šmėstelėjo mintis, kad jos paradoksaliai panašios į tiranozaurus. Susimąsčiau, kad net prabėgus milijonams metų, žmogus iki šiol instinktyviai jaučia istorijos tėkmę prieš savo akis gamtoje. Įvyksta tarsi keliavimas laiku. Žvelgiant į vištas tampa aišku, kad kūnas – tik kosminis laiko kostiumas, kuriame gali tilpti nuožmiausi grobuonys ir trapiausi bei nekalčiausi padarai. Jie vienu metu gyvena čia ir dabar.“


Menininkė paveikslais tarsi klaidžioja nuo to, kur yra (fiziškai) į ten, kur nori būti (yra emociškai). Keliaujama nuo realybės prie troškimų, nuo buities prie būties. Kelionė vyksta mintimis per konkrečius įvaizdžius, daiktus. Autorė tai vadina minties sparta arba „Minties Avenue“. Sąvoka avenue reiškia platų taką, gatvę, prospektą, alėją ir, netgi, būdą. Tai yra dalykus, kurie simbolizuoja tėkmę, judėjimą, dinamiką. „Kelių gali būti daugybė. Menininkas pateikia savo viziją, bet tai nebūtinai reiškia, kad žiūrovas bus nuvestas tuo pačiu avenue. Labai tikėtina, kad parodoje eksponuojamas nutapytas darbas jam sukels dar daugiau minčių ir nuves dar įdomesnėmis kryptymis. Aš kviečiu pasivaikščioti, pabūti, pamatyti. Atsipalaiduoti“, – sako Kristina Asinus."
Kiekvienas darbas turi savo unikalią istoriją, vietą, laiką, personažą. Kiekvienas darbas- realus autoriaus išgyvenimas. Parodoje regimas išskirtinis spalvingumas, dėmių ir linijų žaismas.


"Jaunosios kartos menininkė pastebi, jog pastaraisiais metais jos kūryba išlaisvėjo tiek formos, tiek turinio atžvilgiu. „Seniau leisdavau sau tik matyti tapyboje, dabar leidžiu sau ir jausti“, – tvirtina K. Asinavičiūtė. Tiesa, autorei visuomet svarbūs buvo ir išliko filosofinis kontekstas, reginių apmąstymas, interpretavimas. Grafikės specialybę Vilniaus dailės akademijoje įgavusi kūrėja ir tapydama daug dėmesio skiria piešiniui. Tačiau jos kūryba tampa vis žaismingesnė – menininkė atsisako detalių, renkasi ryškesnes spalvas ir nesiekia stilistinio vientisumo. Anot tapytojos, ji pradėjo spalvai skirti didesnę reikšmę: „Anksčiau rinkdavausi pastelines spalvas, dabar spalva net pačią formą padiktuoja.“ - teigia lrt.lt kultūros redaktorė Austėja Mikuckytė-Mateikienė.


Paroda vyks iki 2020 kovo 7 dienos.© 2020 by Kristina Asinus

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon